W celu dokładnego zobrazowania narządów wewnętrznych podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta. Dotyczy to zarówno przygotowania w domu, o które dba opiekun, jak i przygotowania w gabinecie bezpośrednio przed badaniem, o które dba lekarz weterynarii.
Oczywiście pamiętajmy, że w sytuacjach nagłych, w którym ratujemy życie zwierzęcia, poniższe punkty nie mają zastosowania, bo najważniejsze jest udzielenie pomocy cierpiącemu zwierzęciu.
• Aby treść pokarmowa wypełniająca przewód pokarmowy nie przeszkadzała w diagnostyce, zwierzę kilka godzin przed badaniem nie powinno spożywać pokarmów. U psa optymalny czas głodówki wynosi 12 godzin, u kota zaś 6-8 godzin.
• Aby opróżnić przewód pokarmowy z gazów, które znacznie ograniczają pole widzenia, należy podać środki wspomagające pozbywanie się gazów z przewodu pokarmowego. Zazwyczaj stosuje się trzy razy dziennie symetykon (np. Espumisan). Rozpoczynamy 2-3 dni przed badaniem, ostatnią dawkę podajemy godzinę przed wizytą. Przed podaniem leku, upewnij się u lekarza weterynarii czy na pewno i w jakiej dawce zastosować lek u Twojego zwierzaka.
• Aby zobrazować pęcherz moczowy, nie może być on pusty, dlatego postaraj się nie wyprowadzać psa na spacer 3 godziny przed badaniem. W przypadku pieska niewielkich gabarytów, zanieś go na rękach, w przypadku większego psa, postaraj się przemierzyć drogę do gabinetu dając jak najmniej okazji do załatwienia swoich potrzeb na trawniku czy murku. W przypadku kotów sprawa przynajmniej w teorii wydaje się prostsza - 3 godziny przed badaniem należy schować kuwetę i/lub zamknąć zwierzaka w transporterze, a kotom wychodzącym, załatwiającym swoje potrzeby poza domem, zabronić spaceru.
• Zazwyczaj wykonujemy badanie u pacjenta leżącego na plecach lub boku – niektóre zwierzęta są przestraszone sytuacją i początkowo nie bardzo orientują się, jakie mamy wobec nich wymagania. Jeśli zachowamy spokój, pewność siebie wobec pupila i postaramy się działać zgodnie ze wskazówkami lekarza, z pewnością ograniczy to stres. Badanie jest bezbolesne, ale zwierzęta o tym nie wiedzą i boją się.
• Warunkiem koniecznym do właściwego przylegania głowicy ultrasonografu do ciała zwierzęcia, a więc dobrej jakości badania, jest wygolenie badanej okolicy. Lekarz ogoli brzuch pupila w odpowiednim zakresie w gabinecie, a następnie zastosuje specjalny żel do badania.
• Zobrazowanie całej jamy brzusznej wymaga czasu, nie każdy zwierzak ma do nas tyle cierpliwości, dlatego ostatecznie, możemy za zgodą opiekuna zastosować uspokojenie farmakologiczne. Dzięki temu pupil prześpi całe badanie bez stresu, a następnie z naszą pomocą farmakologiczną wyjdzie z gabinetu o własnych siłach.